Arduino: 7 Segment Gösterge ile Zar Yapımı

   Bu projede Arduino Uno ve 7-Segment gösterge kullanarak nasıl zar yapılabileceğini anlatıyorum.

7-Segment gösterge adından da anlaşılacağı gibi üzerinde 7 tane LED barındıran 0-9 arasındaki rakamları gösteren bir devre elemanıdır. Piyasada alarmlı saatler, buzdolapları, fırınlar gibi pek çok alanda kullanılır. Ortak anot ve ortak katotlu olmak üzere iki türü vardır. Ben bu projede ortak anotlu bir segment kullanacağım.

7pins

Duruma göre yakılacak olan sayının pinlerini LOW, diğer  pinleri HIGH yapmanız gereklidir. Bu durum ortak anotlu segmentlerde bu şekilde iken, ortak katotlularda ise tam tersini yapmalısınız.

Örnek olarak ortak anotlu bir segmentte 1 degerini görmek isterseniz sadece b-c ledlerinin yanması lazım. Bu durumu kod ile kontrol ediyoruz. ‘com’ pinine ise 5V gerilim uygulayacağız. ‘dot’ pini ise noktaya ışık verilmesini sağlar. Bu projede ben kullanmadım.

Projenin Kodu:

 

Projenin Çalışır Hali:

“Arduino: 7 Segment Gösterge ile Zar Yapımı” için 1 yorum

  1. Merhabalar öncelikle paylaşmış olduğunuz bu yararlı bilgiler için teşekkür ederim. Proje ödevimde tam olarak aradığım konu ve anlatım şekli fakat sizden bir ricam var. Ardunio Elektronik Zar devresini Display ile değilde LCD ekrana nasıl bağlayabileceğimi anlatma veya ihtiyacımı karşılayabilmesi için yönlendirebileceğiniz bir site var mıdır? Tekrar teşekkürler..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir