Dil Öğrenmede Alternatif Yöntem: Duolingo

Nedir Bu Duolingo?

imageBig.imageformat.lightbox

Duolingo yeni bir dil öğrenmek isteyenlere ücretsiz bir dil eğitimi sunmak için iki veya daha fazla dil bilen insanların katkılarıyla oluşturulmuş bir dil imecesi. Günümüz dünyasında telefonlarda ve bilgisayarlarda kolay bir kullanım ve alışılmışın dışındaki metoduyla giderek yaygınlaşmaya devam ediyor.

Duolingo ile Yeni Doğan Bir Çocuk Gibi Öğrenme!

Duolingo kendi basit yöntemi sayesinde dil öğrenirken en çok şikayet edilen “gramerin içinde boğulma” şikayetini de ortadan kaldırıyor. Yeni doğan bir çocuk nasıl ki ilk önce çevresindeki nesneleri öğrenir, daha sonra bunlarla basit cümleler kurar ve giderek kurduğu cümle formlarını düzeltirse Duolingo da benzer bir yöntem ile ilerliyor. “Beceri ağacı”nda seviye atladıkça yeni kelimeler, daha karmaşık yapılar öğrenmeye devam ediyorsunuz. Şu an Türkçe bilenler  için sadece İngilizce eğitimi mevcut ancak İngilizceyi bitirdikten sonra Portekizce’den Esperanto’ya kadar pek çok dilin kapıları açılmış oluyor.

Adsız
Beceri Ağacında her basamakta farklı bir alanda kelimeler ya da yeni zaman yapıları öğreniyorsunuz.

Adsız1Çalıştığınız her becerinin bir süre sonra  kuvvet göstergeleri düşerek tekrar yapılması isteniyor. Böylece öğrendiklerinizin unutulmaması hedefleniyor.

 

 

Duolingo Kimler İçin?

Eğer İngilizce seviyeniz orta(Intermediate) ve üzeri değilse bu kurs size istediğinizi verecektir. Kursa başlamak için İngilizce seviyeniz “What is your name?”  den ibaret olsa bile zorluk çekmeyeceksiniz. Eğer daha önceden bir eğitim almış ve İngilizce kurunuzu yükseltmek istiyorsanız yine Duolingo sizin için iyi bir başlangıç olacaktır.

Beceri ağacı dört kontrol noktasından oluşuyor. Eğer bir kontrol noktasındaki bütün becerilere hakim olduğunuzu düşünürseniz o dersleri tek sınavla geçebiliyorsunuz. Eğitimde esas amaç sürekliliği sağlamak. Yani bir günde 500 puan yapmak yerine, 10 günde 50 puan yapmak daha geçerli bir durum. Bunu sağlamak amacıyla her gün sitede yapmanız gereken bir puan belirliyorsunuz ve onu tamamladıkça seriniz artıyor. Ben bu yazıyı yazarken 35. gündeydim ve ortalama günde 50 puan yapıyordum 🙂

 

Yeterli mi?

Bu sorunun cevabı biraz da sizin dil öğreniminden beklentinizle alakalı. Eğer İngilizce konuşulan bir yerde tatile gitmek istiyorsanız Duolingo bunun için size her şeyi veriyor. Gerekli cümle yapılarını, günlük hayatta kullanabileceğiniz kelimeleri eğitimin sonunda kavramış oluyorsunuz.

Ama amacınız Yds, Toefl, IELTS benzeri bir sınava hazırlanmaksa Duolingo sizin için maratona hazırlanan bir koşucunun ısınma antrenmanı gibi olacaktır.

Adsız4 Eğitimde yapılan listening alıştırmaları ile gerekli kulak dolgunluğuna sahip olmanız hedefleniyor ve oluyorsunuz da 🙂

 

 

 

 

Ayrıca size çevirAdsız4i yaptırmak, resimden doğru kelimeyi seçmek gibi farklı uygulamaları da mevcut.

 

 

 

 

Sonuç:

Kitaptan çalışmaktan sıkılıyor, daha eğlenebileceğiniz bir öğrenme yolu arıyorsanız Duolingo aradığınız liman. Eğer her gün 60-70 puanlık bir temponuz olursa 40-50 gün gibi kısa bir  sürede ingilizce seviyenizi orta düzeye kadar getirmiş olursunuz 🙂 Sonrası  yapacağınız daha karmaşık gramer kurallarını öğrenmek, yeni kelimeler ezberleminize ve azminize bağlı 🙂

https://www.duolingo.com/

Google Play linki : https://goo.gl/jwqi39

Adsız5
Beceri Ağacını bitirmenin sevincini bu abiyle paylaşıyorsunuz

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir