Film – Steve Jobs

steve+jobs+trailer (1) Bu pazar okuldan arkadaşlarımla toplaşıp sinemaya bu filmi izlemek için gidelim dedik.  Film her ne kadar biyografik türde bir film gibi tanıtılsa da daha çok  Jobs’ın hırçın kişiliğini ön plâna çıkaran bir dram filmi olmuş. Bu arada izlemeyi düşünenler korkmasın yazıda spoiler vermedim.

Walter Isaacson’ın çok satan biyografisinden uyarlanma olduğu söylenen filmde, gitmeden önce merak ettiğim şey kitabı da okuduğumdan dolayı nasıl bir senaryoda ilerleyeceğiydi.  Bu açıdan bakıldığında kitaptan uyarlama olan her filmde olduğu gibi ön söz sendromu yaşattı. Film Jobs MacIntosh’u tanıtırken başlıyor, iMac’i tanıtırken bitiyor. Benim kitabı okurken asıl hoşuma giden Wozniak ile garajda yaşadıkları ilk dönemler ve iPod tasarımından Apple Store’ların açılışında olan yenilikçi fikirlerin olmayışı biraz üzdü.

Filmi izlerken sık sık aklıma Whiplash filmi geldi. Sanırım bunda başarıya odaklanmış bir adamın yan etkenlerle mücadelesinin vurgulanmasının payı var. Ayrıca Steve’i pek yakından tanımayan insanlar için anlaşılması zor karakterler ve olayların olması kitabı okumayan arkadaşlarım tarafından eleştirildi.

Kısacası pek burnu havada bir seyirci olmamama rağmen filmi beğenmedim ya da kitaptan aldığım hazzı alamadım desem belki daha sulandırılmış bir yorum olur. Ama bununla birlikte de izlerken sıkılmadım. Sanki yönetmen vermek istediği ana fikri çekerken “araya şu olayı da koyalım, kısaca şundan da bahsedelim”  demiş gibiydi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir