Hafta 1: Take your seat belts!

 

IMG_20160309_003607

Genç bilişim girişimcisi projesinde ilk hafta geride kaldı. Haftaya başlamadan ilk olarak bir toplantı yapıldı ve 20 kişi 10’ar kişilik gruplar halinde ikiye ayrıldı. İlk grup 2 hafta boyunca Android eğitimi görecekken, ikinci grup ise iOS eğitimi görecek. Ben iOS grubu ile başladım.

Açıkcası daha önce MacOS tecrübem olmadığı için ilk gün bayağı command+Q kurbanı oldum 🙂 Fakat ilerleyen günlerde alıştım hatta oldukça sevdim. iOS programlama yaparken Objective-C kullanıyoruz. Dersler hafta içi 4 saat şeklinde ilerliyor ve zaman kısıtlı olduğu için ileri bir kurdan başladık. Bir anda kendimi hiç bilmediğim bir dilde oyun yazarken buldum. Fakat çapraz okuma denilen farklı kaynaklardan da takip ederek yoğun bir çalışmayla kısa zamanda olayı kavradım.

Eğitimleri genel hatlarıyla Stanford iOS 7 kursunun müfredatıyla paralel yürütüyoruz.  Şuana kadar iskambil kağıdını eşleyen bir oyun, bir haber sitesinden XML kullanarak haber çeken RSS Reader uyguluması ve bir video oynatıcı yaptık. Ayrıca adMob eklentisi, appStore hakkında pek çok şey öğrendik.

İşlediğimiz dersleri sizde takip edebilirsiniz:

https://itunes.apple.com/us/course/developing-ios-7-apps-for/id733644550

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir